Jūsų atsiliepimai
Pradžia  » Suvalkijos miškai praturtėjo lūšių
2012-06-27 Suvalkijos miškai praturtėjo lūšių
Spausdinti RSS Srautas
Redaguota: 2012-06-27

 Praėjusį ketvirtadienį į Kazlų Rūdos mišką buvo paleista lūšių porelė. Šios į Raudonąją knygą įrašytos laukinės katės į kaimyninę savivaldybę atkeliavo iš Kurtuvėnuose esančio lūšių veisėjo Petro Adeikio voljero. Gamtininkų manymu, Lietuvoje tėra likę mažiau nei šimtas lūšių, LR aplinkos ministerija inicijavo projektą, kurio metu už Europos Sąjungos lėšas planuojama sustiprinti ir pagausinti lūšių bei taip pat nykstančių didžiųjų apuokų papuliacijas šalyje.

 

 P. Adeikis pabrėžė, jog paleisti į laisvę lūšiukus ruošė nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio. Atskyręs nuo tėvų jauniklių porelę augino atskirame voljere, kur sąlygos panašios į gamtos. Čia lūšiukai mokėsi medžioti.

 

 Lemtingąją jų paleidimo į laisvę dieną jos užmigdytos, sugautos ir saugiai išvežtos į mišką, kur nuo šiol gyvens laisvai. P. Adeikis sako jaučiasi padaręs didžiulį ir gerą darbą gamtai - grąžino Lietuvos miškams jų puošmeną.

 

 Pasak lūšių veisėjo šios, apie 15 kilogramų sveriančios miškų katės nekelia jokios grėsmės nei žmonėms, nei ūkiams. Baikščios lūšys nepuldinėja žmonių, neina į sodybas. Įprastas jų maistas - smulkūs žolėdžiai.

 

 Kad Lietuvos miškuose lūšys veistųsi pagal gamtos dėsnius, gyvūnų laisvėje reikia apie pusantro šimto. Tuo tarpu Lietuvoje dėl žmogaus veiklos, dažniausiai dėl brakonieriavimo, šių gyvūnų šiuo metu išlikę apie keturiasdešimt ir tai tik entuziastų dėka. Latvijoje lūšių yra gerokai daugiau. Tikimasi, kad Lietuvos lūšių populiaciją užklystančios ,,kaimynės‘‘ taip pat pagausins.

 

 Pastaraisiais metais mūsų šalyje į laisvę paleistos tik aštuonios, specialiai šiam tikslui gamtiniuose voljeruose augintos, lūšys. Šioms lūšims uždėti specialūs antkakliai, kurie per atstumą teiks duomenis apie lūšių migraciją ir net jų sveikatą.

 

 Šiuo metu LR aplinkos ministerija bendradarbiauja su keturiais lūšių ir penkiais didžiųjų apuokų veislynais. Keturiolikai lūšių ir kelioms dešimtims didžiųjų apuokų išsaugoti skirta beveik 4 mln. litų. ES remiamas projektas „Lūšių ir didžiųjų apuokų veisimas nelaisvėje“ ypač prisideda prie Lietuvos miškų įvairovės išsaugojimo ir puoselėjimo. Gamtos pusiausvyros atstatymą skatina ir ES gamtininkai.

 

 Video siužetą apie tai rasite čia:

 http://www.grynas.lt/aplinka/lietuvos-miskai-praturtejo-lusiu.d?id=58978337

 

Remiantis laikraščio „Valsčius“ ir www.grynas.lt inf.

 

                                                      diena.lt nuotr. 

 

                                                                       grynas.lt nuotr. 

 

                                                                            alkas.lt nuotr.