Lietuvos geroji patirtis Gruzijoje: įdiegta saulės elektrinė

Gruzijos sostinėje Tbilisi, Vidaus reikalų ministerijos teritorijoje, suprojektuota ir įdiegta 299,88 kW saulės elektrinė. Projektą įgyvendino UAB „Saulės grąža“. Taip siekiama prisidėti prie tarptautinio klimato kaitos finansavimo, besivystančiose šalyse, įgyvendinant klimato kaitos švelninimo priemones, mažinančias ŠESD kiekį, perduodant Lietuvos gerąją praktiką.

Aplinkos projektų valdymo agentūra ir UAB „Saulės grąža“ 2020 metų balandžio mėn. pasirašė projekto „Lietuvos patirties ir žinių perdavimas bei Klimato kaitos švelninimo priemonių įgyvendinimas diegiant saulės energetikos technologijas Gruzijoje“ finansavimo sutartį. Bendra projekto vertė viršija 350 tūkst. eurų, subsidija siekia beveik 230 tūkst. eurų, o šalies partnerės prisidėjimas – virš 88 tūkst. eurų.

Įrengta saulės jėgainė padės sumažinti Gruzijos vidaus reikalų ministerijos elektros energijos suvartojimą, o dėl šių metų pradžioje šalyje pakeistų elektros tarifų, tai padės ir sutaupyti. Tačiau įrengti moduliai bus naudingi ne tik aprūpinant pastatą švaria elektros energija. Antžeminėje automobilių aikštelėje sumontuoti moduliai sukuria šešėlį ir taip apsaugos automobilius nuo perkaitimo karštomis vasaros dienomis.

Saulės jėgainė šalia Gruzijos vidaus reikalų ministerijos Tbilisyje ne tik skatins saulės energetikos plėtrą perduodant patirtį bei dalinantis kompetencijomis atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir technologijų panaudojimo srityje, bet ir padės mažinti CO2 kiekį regione. Skaičiuojama, kad per 20 metų šių dujų sumažėtų apie 3226,481 tonų.

Aplinkos ministerija 2020 m. vasario mėn. skyrė finansavimą projektams pagal Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos teikimo komisijos 2019 m. rugsėjo 9 d. posėdžio protokolu Nr.D4-132 patvirtintą koncepciją „Klimato kaitos švelninimas ir inovatyvių technologijų diegimas besivystančiose šalyse, perduodant gerąją Lietuvos patirtį“.